Шукати в цьому блозі

понеділок, 25 липня 2022 р.

Консультація для батьків: "Гарні манери, які потрібно прищепити дитині"

                                         
Ми часто бачимо дітей, які влаштовують істерики в людних місцях або поводяться зухвало. У таких випадках думаємо: «Чому батьки не навчили дитину гарних манер?». Але багато хто не знає, яких саме манер потрібно змалечку вчити дитину.

Основні правила поведінки, яких потрібно навчити дітей, не такі вже й складні. Однак якщо цього не зробити, дитина виросте невихованим дорослим. І це змінити буде набагато складніше.

Прищеплювати дитині гарні манери важливо, бо вони допомагають її бути уважною до людей навколо. Манери спрямовують фокус уваги дитини із її власних бажань і потреб на бажання й потреби інших. Таким чином, манери допомагають дітям стати кращими.

Прищепити дитині гарні манери упродовж короткого терміну неможливо. Це тривалий процес, і починати його потрібно з раннього дитинства. Наприклад, обмінюючись іграшками, діти вчаться піклуватися про близьких людей і дружити. Словом, гарні манери – це не ознака до належності до вищих верств суспільства, а навичка, необхідна кожному.

Розгляньмо основні правила поведінки, яких необхідно навчити дитину.

Говорити «будь ласка», «дякую», «вибачте»!
Якщо дитина хоче щось, вона повинна сказати про це ввічливо, наприклад: «Дайте мені, будь ласка, склянку води». Це і є гарні манери. Висловлення подяки, коли дитина отримує бажане, також важливе. Якщо дитина штовхнула когось або щось розлила, вона має сказати: «Мені дуже шкода». Діти часто виявляють неповагу в таких випадках. Якщо дитина не почула, що їй сказали, вона повинна сказати: «Вибачте, я не почула».

Ці фрази – не просто дивовижні слова. Вони допомагають дитині зрозуміти, як важливо ставитися до навколишніх із повагою.

Ніколи не говорити поганого про зовнішність людей!
Діти повинні знати, що неввічливо висловлювати коментарі про зовнішність людей. Не можна також висміювати своїх однолітків. Поясніть дитині, що колір шкіри, зріст, зовнішня краса тощо даються людині від природи, і це не можна обговорювати. Не можна також сміятися над іменами або прізвищами людей чи говорити фрази на кшталт: «Ти нудний». У спілкуванні з людьми доцільно користуватися відомим правилом: якщо не маєш що сказати – помовч.

Вітати гостей посмішкою або словами «привіт» або «добридень»!
Для дорослих це правило може видатися банальним, бо вже міцно ввійшло у звичку. Але діти іноді не звертають уваги на появу гостя, а це не ввічливо. Необхідно навчити дитину вітати гостей, навіть незнайомих, посмішкою й словами вітання.

Рукостискання й зоровий контакт також є елементами етикету при вітанні. Якщо дитина не звертає уваги на когось із батьків, коли ті повертаються додому, – це не ввічливо. Зокрема, коли хтось іде, також необхідно посміхнутися й попрощатися. Така поведінка – не лицемірство. Ви даєте зрозуміти дитині, що кожна людина заслуговує на повагу й люб'язне ставлення.

Стукати, перш ніж заходити!
Привчіть дитину стукати, перш ніж заходити в кімнату. Цій простій дії дитину слід навчити вдома. Батьки можуть не приділяти такій звичці належної уваги, вважаючи її банальною. Але ситуація виглядає інакше, коли дитина входить до вас у спальню, коли ви спите. Тому навчіть дитину стукати, перш ніж заходити.

Не перебивати інших!
Перебивати іншу людину, коли вона говорить, неввічливо, незалежно від того, дитина це чи дорослий. Навчіть дитину, що вона може почати говорити тільки тоді, коли закінчить її співрозмовник. Перебивати співрозмовника – не досить шанобливо. Крім того, під час розмови важливо приділяти повну увагу співрозмовнику й підтримувати з ним зоровий контакт.

Не шепотіти на вухо!

Дитина не повинна підходити до мами й шепотіти їй щось на вухо, коли вона розмовляє з гостями. Поясніть дитині, що це не ввічливо і вона повинна говорити вголос. Якщо дитина соромиться або не може сказати щось уголос, вона має сказати: «Вибач, можна тебе на хвилинку? Це важливо».

Прикривати рот, чхаючи або кашляючи!
Дитина може забути прикрити рот, кашляючи або чхаючи. Тому батьки повинні привчити її до цього. Поясніть їй, що важливо прикривати рот рукою або хустинкою, інакше мікроби потраплять на тих, хто поруч. Також непристойно очищати ніс у присутності інших людей. При потребі це можна зробити у ванній.

Завжди ділитися своїми солодощами та іграшками!
Навчіть дитину пропонувати частування людям, які знаходяться поруч, якщо вона збирається щось їсти. Наприклад, якщо в неї є коробка цукерок, вона повинна запропонувати солодощі іншим людям, і тільки після цього їсти сама. Зокрема, потрібно ділитися своїми іграшками з однолітками. Якщо в гості прийшла інша дитина, не досить ввічливо говорити їй: «Не чіпай мої іграшки».

Відрекомендуватися під час телефонного дзвінка!
Важливо також навчити дитину правил телефонного етикету, хоча часто цьому приділяється недостатньо уваги. Поясніть дитині, що вона завжди повинна називати своє ім’я, коли комусь телефонує, і тільки після цього переходити до суті розмови. Це основне правило телефонного етикету, що матиме для дитини велику користь у старшому віці.

Не брати чужі речі!
Діти не повинні брати речі, які їм не належать, навіть якщо вони викликають у них цікавість. Діти з раннього віку мають поважати особисті кордони інших людей. Чужі речі чіпати не можна навіть у своєму домі, якщо тільки вам не дозволили це. Зокрема, якщо дитині дозволили в гостях погратися певною іграшкою, вона не повинна просити забрати її додому або влаштовувати з цього приводу істерику.

Повертати те, що ви взяли!
Якщо дитина взяла склянку води або їжу у свою кімнату, вона повинна повернути порожній посуд або тарілку на кухню. Перевдягнувшись, старий одяг дитина повинна віднести у кошик для брудного одягу. Якщо дитина гралася своїми іграшками, після цього вона має скласти їх у коробку, а не кидати на підлогу. Діти, які навчаються організованості, у майбутньому стають відповідальними й вихованими дорослими.

Дякувати за подарунки!
Усі батьки повинні навчити цього своїх дітей. Це важливо, адже діти отримують багато подарунків від бабусь, дідусів, інших родичів і знайомих протягом року. Слід дякувати за кожен подарунок. Можливо, дитина хотіла отримати щось інше, але вона повинна подякувати людині, що та приділила час, щоб вибрати подарунок. Якщо подарунок дитині не сподобався, можна подякувати просто за уважність і люб'язність.

Правила поведінки за столом:

Особливо важливо навчити дитину правил поведінки за столом. Багато сімей збираються за столом, і сімейні вечері стають доброю нагодою навчити дитину правил поведінки. Розгляньмо основні правила поведінки за столом.

Необхідно:
мити руки перед їжею;
використовувати виделку під час їжі;
вибачитися, якщо вам потрібно вийти з-за столу;
накладати в тарілку стільки їжі, скільки ви зможете з'їсти;
дякувати людині, яка приготувала обід або вечерю.

Не можна:
жувати з відкритим ротом;
розмовляти з набитим ротом;
гратися з їжею або столовими приборами;
відкрито показувати, що вам не подобається страва;
нахилятися над столом;
ставити лікті на стіл під час їжі;
колупатися в зубах за столом.

Хоча прищеплювати дитині гарні манери важливо, слід також розуміти, що не можна ігнорувати її думку. Неправильно було б змушувати дитину дякувати за страву, яка їй не сподобалася, натомість можна запропонувати їй виокремити те, що припало до душі або просто подякувати за турботу й докладені зусилля.

Діти зазвичай повторюють за своїми батьками, тому вам варто показати дитині позитивний приклад. Можна також навчити дитину правил поведінки в ігровій формі, підготувавши їй питання про те, як поводитися в тих чи інших ситуаціях. Наприклад: «Ти пішов у крамницю по молоко й не зміг знайти його на прилавках. Продавець розмовляє з іншим клієнтом. Як ти вчиниш?»

Навчаючи дитину манер, розповідайте їй, чому це важливо. Логічне пояснення приведе до того, що дитина швидше погодиться з вами. Не забувайте хвалити дитину за гарні манери. Вона потребує вашого схвалення.


Немає коментарів:

Дописати коментар